Selvi: Seçim sonuçlarının sadece emeklilere bağlanması yeterli olmaz; aday tespitindeki yanlışlıklar, AK Parti’nin üslubu, kibir gibi unsurları da eklemek lazım

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’nin 22 yıl sonra ikinci parti konumuna düştüğü 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdiği bugünkü yazısında, “Sonuçları sadece emeklilere bağlanması yeterli olmaz” dedi.

Selvi, “Başta ekonomik sıkıntılar olmak üzere, aday tespitindeki yanlışlıklar, AK Parti’nin üslubunda ve siyaset tarzındaki sorunlar ile kibir, halktan kopma gibi unsurları da buna eklemek lazım. Sistemden kaynaklı sıkıntılar ise ayrı bir başlık. Fizikte vektörlerin toplamı vardır. Bu seçimlerin sonucunda da hataların toplamı birleşti seçim sonucu olarak sandıktan çıktı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart tarihinde yapılan Isparta mitinginden dönüşte Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile emekliler için ne yapılabilir diye konuştuğu; Şimşek’in “Eski dönemde olduğu gibi enflasyon sarmalına gireriz, enflasyon patlar, yüzde 80’lere çıkar. Ekonomiye çok büyük zarar veririz” dediği iddia edilmişti. Yaşananları hatırlatan Selvi, AKP’de “Seçimlerde popülizm yapsak, emekliye seyyanen para versek seçim sonuçları böyle olmazdı. En az 10 ili daha kazanırdık ama biz Türkiye ekonomisi zarar görmesin diye partiyi feda ettik” şeklinde değerlendirmeler yapıldığını aktardı.

Selvi, “Asıl önemli olan şimdi Erdoğan’ın ne yapacağı. Fırtınalı denizlerde en çok usta kaptana ihtiyaç duyulur. Usta kaptanlar gemiyi fırtınaların arasından çıkarıp limana ulaştırır. Bu süreçte AK Parti’nin en büyük şansı Erdoğan gibi usta bir kaptana, deneyimli bir lidere sahip olması. Erdoğan 2009 ve 7 Haziran 2015 seçimlerinde oyları düşen AK Parti’yi yüzde 49’a çıkarmayı başardı. Millet Erdoğan’ı seviyor ve ona güveniyor. 10 ay önce Erdoğan’ı yüzde 52’yle seçti. Zaman bir kez daha Erdoğan’ı, liderliğini yapmaya davet ediyor” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir