Kredi Kartı İle Kurbanlık Alınır Mı?

Kurban Bayramı 2024 yılında 16 Haziran 19 Haziran tarihleri arasında idrak edilecek. Bayrama haftalar kala kurbanlık siparişlerini almaya başlayan zincir mağazalar müşteri için kredi kartı ile satın alma ve taksit seçeneklerini de sundular. Peki, bu işlemlerden faydalanmak kurban ibadetine zarar verir mi?

2024 Kurban Bayramı’na sayılı günler kala zincir marketler kurbanlık siparişlerini almaya başladılar. Marketlerin büyük bir bölümü de kurbanlık alışverişinde taksit seçeneğini müşterilerinin hizmetine sundu. Peki, kurbanlık alırken taksit yapılabilir mi? Kredi kartı ile kurban alınır mı? İşte kredi kartı ile kurbanlık almayı düşünen kişilerin bilmesi gereken detaylar…

KREDİ KARTI İLE KURBAN ALINIR MI?

Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.

Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir.

TAKSİTLE KURBAN ALINIR MI?

Taksitlendirme yolu ile satın alınan bir mal, alıcının mülkiyetine geçtiğine göre, bu yolla alınan bir hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir